Armaturer i studion

Vad har mer hänt under hösten? Jo, vi har bl a fotograferat armaturer i studion. Kunden GlamoxLuxo AS är ett norskt företag, som vi jobbat med sedan ca 15 år tillbaka.Stefan Pettersson, GlamoxLuxo

Som produktfotograf kommer man in ganska tidigt under lanseringen av nya modeller. Marknadsföringsmaterial måste fram innan produkterna är i serieproduktion.

Ofta är det prototyper som fotograferas, och inte sällan måste man noggrant planera så att det finns möjlighet att genom redigering av bildmaterialet i efterhand skapa nya bilder på t ex modeller i olika färger, med olika tillbehör etc. Det tas även bilder till monteringsanvisningar mm.

Den aktuella modellen heter C95, och finns både som infälld, monterad utanpå, och som pendelarmatur….och i färgerna vitt och silvergrå…i flera olika storlekar… med olika sensorer…två olika glas…och ibland även med både upp- och nedåtriktat  ljus. I detta fallet hamnade vi på ca 50 olika utföranden!!!

Stefan justerar så allt hänger som det skall.
Stefan justerar så allt hänger som det skall.
Studiopyssel hos fotograf Thomas Carlén
Skall man hinna med många modeller på en dag…ja, då får man vara påhittig.
Pendlad C95, 1200x240mm, grå, glas med microprismor, och sensor
Pendlad C95, 1200x240mm, grå, glas med microprismor, och sensor
C95, ytmonterad, vit, bild till monteringsanvisning.
C95, ytmonterad, vit, bild till monteringsanvisning.

Armaturfoto är alltid en utmaning! 🙂

 

Föregående Inte bara matfotograferingar...
Nästa Foto för marknadsföring

Comments are closed.